The 69th (well, 1st) Media Boat Emmy Predictions

emmys.jpg

Television viewers, the time has come. The Emmy awards are the premiere celebration of the best (?) the medium has to offer. We here at Media Boat like to believe we can see the future; we've been incredibly accurate before, so why would we ever be wrong? So here's who we think will come home with Emmys tomorrow.

The show is on CBS, hosted by Stephen Colbert, and will air at 5pm Pt/8 pm Et.

Outstanding Comedy Series

  • Atlanta (FX) - Mike's pick
  • Black-ish (ABC)
  • Master of None (Netflix) - Matt's pick
  • Modern Family (ABC)
  • Silicon Valley (HBO)
  • Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Won - Veep (HBO)

Outstanding Drama Series

  • Better Call Saul (AMC)
  • The Crown (Netflix) - Matt and Mike's pick
  • Won - The Handmaid's Tale (Hulu)
  • House of Cards (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)
  • This is Us (NBC)
  • Westworld (HBO)

Outstanding Variety Talk Series

  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Won - Last Week Tonight with John Oliver (HBO) - Matt and Mike's pick
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
  • The Late Late Show with James Corden (CBS)
  • Real Time with Bill Maher (HBO)

Outstanding Variety Sketch Series

  • Billy on the Street (truTV)
  • Documentary Now! (IFC)
  • Drunk History (Comedy Central)
  • Portlandia (IFC)
  • Won - Saturday Night Live (NBC) - Matt and Mike's pick
  • Tracy Ullman's Show (HBO)

Outstanding Limited Series

  • Won - Big Little Lies (HBO)
  • Fargo (FX) - Matt's pick
  • Feud: Bette and Joan (FX)
  • Genius (Nat Geo)
  • The Night Of (HBO) - Mike's Pick

Outstanding Television Movie

  • Won - Black Mirror: San Junipero (Netflix) - Matt and Mike's pick
  • Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love (NBC)
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
  • Sherlock: The Lying Detective (PBS)
  • The Wizard of Lies (HBO)

Outstanding Reality Competition Program

  • The Amazing Race (CBS) - Mike's pick
  • American Ninja Warrior (NBC)
  • Project Runway (Lifetime)
  • RuPaul's Drag Race (VH1)
  • Top Chef (Bravo)
  • Won - The Voice (NBC) - Matt's pick

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson (Black-ish)
  • Aziz Ansari (Master of None) - Mike's pick
  • Zach Galifianakis (Baskets)
  • Won - Donald Glover (Atlanta) - Matt's pick
  • William H. Macy (Shameless)
  • Jeffrey Tambor (Transparent)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Pamela Adlon (Better Things)
  • Jane Fonda (Grace and Frankie)
  • Allison Janney (Mom)
  • Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt) 
  • Won - Julia Louis-Dreyfus (Veep) - Mike's pick
  • Tracee Ellis Ross (Black-ish)
  • Lily Tomlin (Grace and Frankie) - Matt's pick

Outstanding Lead Actor in a Drama Series 

  • Won - Sterling K. Brown (This is Us) - Mike's pick
  • Anthony Hopkins (Westworld) - Matt's pick
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Matthew Rhys (The Americans)
  • Liev Schreiber (Ray Donovan)
  • Kevin Spacey (House of Cards)
  • Milo Ventimiglia (This is Us) 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Viola Davis (How to Get Away with Murder)
  • Claire Foy (The Crown) - Mike's pick
  • Won - Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale) - Matt's pick
  • Keri Russell (The Americans)
  • Evan Rachel Wood (Westworld)
  • Robin Wright (House of Cards)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Won - Riz Ahmed (The Night Of)
  • Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Lying Detective)
  • Robert de Niro (The Wizard of Lies) - Matt's pick
  • Ewan McGregor (Fargo)
  • Geoffrey Rush (Genius) - Mike's pick
  • John Turturro (The Night Of)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Carrie Coon (Fargo) - Matt's pick
  • Felicity Huffman (American Crime)
  • Won - Nicole Kidman (Big Little Lies) - Mike's pick
  • Jessica Lange (Feud: Bette and Joan)
  • Susan Sarandon (Feud: Bette and Joan)
  • Reese Witherspoon (Big Little Lies)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Louie Anderson (Baskets)
  • Won - Alec Baldwin (SNL) - Matt and Mike's pick
  • Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
  • Ty Burrell (Modern Family)
  • Tony Hale (Veep)
  • Matt Walsh (Veep)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Vanessa Bayer (SNL)
  • Anna Chlumsky (Veep)
  • Kathryn Hahn (Transparent)
  • Leslie Jones (SNL)
  • Judith Light (Transparent)
  • Won - Kate McKinnon (SNL) - Matt and Mike's pick

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks (Better Call Saul)
  • David Harbour (Stranger Things)
  • Rob Cephas Jones (This is Us)
  • Michael Kelly (House of Cards)
  • Won - John Lithgow (The Crown)
  • Mandy Patinkin (Homeland) - Matt's pick
  • Jeffrey Wright (Westworld) - Mike's pick

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba (Orange is the New Black)
  • Millie Bobby Brown (Stranger Things) - Mike's pick
  • Won - Ann Dowd (The Handmaid's Tale)
  • Chrissy Metz (This is Us)
  • Thandie Newton (Westworld)
  • Samira Wiley (The Handmaid's Tale) - Matt's pick

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Bill Camp (The Night Of)
  • Alfred Molina (Feud: Bette and Joan)
  • Won - Alexander Skarsgård (Big Little Lies)
  • David Thewlis (Fargo)
  • Stanley Tucci (Feud: Bette and Joan) - Matt and Mike's pick
  • Michael K. Williams (The Night Of)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Judy Davis (Feud: Bette and Joan) - Mike's pick
  • Won - Laura Dern (Big Little Lies) - Matt's pick
  • Jackie Hoffman (Feud: Bette and Joan)
  • Regina King (American Crime)
  • Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies)
  • Shailene Woodley (Big Little Lies)

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • Won - Atlanta (Episode: "B.A.N."), Directed by Donald Glover (FX) - Matt and Mike's pick
  • Silicon Valley (Episode: "Intellectual Property"), Directed by Jamie Babbit(HBO)
  • Silicon Valley (Episode: "Server Error"), Directed by Mike Judge (HBO)
  • Veep (Episode: "Blurb"), Directed by Morgan Sackett (HBO)
  • Veep (Episode: "Justice"), Directed by Dale Stern (HBO)
  • Veep (Episode: "Groundbreaking"), Directed by David Mandel (HBO)

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Better Call Saul (Episode: "Witness"), Directed by Vince Gilligan (AMC)
  • The Crown (Episode: "Hyde Park Corner"), Directed by Stephen Daldry (Netflix)
  • Won - The Handmaid's Tale (Episode: "Offred"), Directed by Reed Morano (Hulu)
  • The Handmaid's Tale (Episode: "The Bridge"), Directed by Kate Dennis (Hulu)
  • Homeland (Episode: "America First"), Directed by Lesli Linka Glatter (Showtime)
  • Stranger Things (Episode: "Chapter One: The Vanishing of Will Byers"), Directed by The Duffer Brothers (Netflix) - Matt's pick
  • Westworld (Episode: "The Bicameral Mind"), Directed by Jonathan Nolan (HBO) - Mike's pick

Outstanding Directing for a Variety Series

  • Drunk History (Episode: "Hamilton"), Directed by Jeremy Konner and Derek Waters (Comedy Central) - Matt's pick
  • Jimmy Kimmel Live! (Episode: "The (RED) Show"), Directed by Andy Fisher (ABC)
  • Last Week Tonight with John Oliver (Episode: "Multi-Level Marketing"), Directed by Paul Pennolino (HBO) - Mike's pick
  • The Late Show with Stephen Colbert (Episode: "Episode 0179"), Directed by Jim Hoskinson (CBS)
  • Won - Saturday Night Live (Episode: "Host: Jimmy Fallon"), Directed by Don Roy King (NBC)

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Won - Big Little Lies, Directed by Jean-Marc Vallée (HBO)
  • Fargo (Episode: "The Law of Vacant Places"), Directed by Noah Hawley (FX) - Matt's pick
  • Feud: Bette and Joan (Episode: "And the Winner Is... (The Oscars of 1963)"), Directed by Ryan Murphy (FX)
  • Genius (Episode: "Einstein: Chapter One"), Directed by Ron Howard (Nat Geo)
  • The Night Of (Episode: "The Art of War"), Directed by James Marsh (HBO) - Mike's pick
  • The Night Of (Episode: "The Beach"), Directed by Steve Zaillian (HBO)

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • Atlanta (Episode: "B.A.N."), Written by Donald Glover (FX)
  • Atlanta (Episode: "Streets on Lock"), Written by Stephen Glover (FX)
  • Won - Master of None (Episode: "Thanksgiving"), Written by Aziz Ansari and Lena Waithe (Netflix) - Matt and Mike's pick
  • Silicon Valley (Episode: "Success Failure"), Written by Alec Berg (HBO)
  • Veep (Episode: "Georgia"), Written by Billy Kimball (HBO)
  • Veep (Episode: "Groundbreaking"), Written by David Mandel (HBO)

Outstanding Writing for a Drama Series

  • The Americans (Episode: "The Soviet Division"), Written by Joel Fields and Joe Weisberg (FX)
  • Better Call Saul (Episode: "Chicanery"), Written by Gordon Smith (AMC)
  • The Crown (Episode: "Assassins"), Written by Peter Morgan (Netflix)
  • Won - The Handmaid's Tale (Episode: "Offred"), Written by Bruce Miller (Hulu)
  • Stranger Things (Episode: "Chapter One: The Vanishing of Will Byers"), Written by The Duffer Brothers (Netflix)
  • Westworld (Episode: "The Bicameral Mind"), Written by Lisa Joy and Jonathan Nolan (HBO) - Matt and Mike's pick

Outstanding Writing for a Variety Series

  • Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
  • Won - Last Week Tonight with John Oliver (HBO) - Matt and Mike's pick
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
  • Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Big Little Lies, Written by David E. Kelley (HBO)
  • Won - Black Mirror (Episode: "San Junipero"), Written by Charlie Brooker (Netflix) - Matt and Mike's pick
  • Fargo (Episode: "The Law of Vacant Places"), Written by Noah Hawley (FX)
  • Feud: Bette and Joan (Episode: "And the Winner Is... (The Oscars of 1963)"), Written by Ryan Murphy (FX)
  • Feud: Bette and Joan (Episode: "Pilot"), Written by Jaffe Cohen, Michael Zam, and Ryan Murphy (FX)
  • The Night Of (Episode: "The Call of the Wild"), Written by Richard Price and Steven Zaillian (HBO)

We'll see on Sunday night how right or wrong we are!